2016

Aj tento rok máme plán rehabilitačných pobytov, ktorý by sme radi zvládli. Všetko ale záleží na dostupných finančných prostriedkov a času, nakoľko obaja rodičia pracujeme. V septembri sa zo Šimonka stane prvák a ja zvažujem, že zostanem doma ako jeho opatrovateľka. Nevieme pri pracovných povinnostiach zabezpečiť Šimonkovi z časových dôvodov denno-denne cvičenie doma, bez ktorého nie je možné napredovať. Uvidíme ako to všetko zvládneme. Výpadok jedného príjmu je momentálne pre nás nepredstaviteľný. Aj z tohto dôvodu sme založili Občianske Združenie s názvom Šimon M. .Už podľa názvu je zrejmé, že ide o združenie, ktoré nám /rodičom/ má pomôcť zabezpečiť finančne zdroje na Šimonkove rehabilitácie a zdravotné pomôcky, na ktoré neprispieva zdravotná a ani sociálna poisťovňa. Na OZ môžeme zbierať 2% až v roku 2017. Tento rok opäť máme možnosť zbierať 2% cez neinvestičný fond Paulínka. Z dôvodu, že tento fond podporuje viacej detí, ak niekto poukáže 2%, ktoré chce dať Šimonkovi, potrebujem vedieť výšku poukázanej sumy, ktorú mi stačí poslať na mail.

d.muskatova@gmail.com, simonko@old.simonko.sk.

Nepotrebujem vedieť žiadne osobné údaje darcu. Posledné tri roky Šimonka podporuje n.f.Paulínka, vďaka ktorému môžeme opakovane absolvovať rehabilitačné pobyty, ktoré sú pre zlepšenie zdravotného stavu Šimona potrebné.

Operácie

Minulý rok sme mali v pláne absolvovať opakovane operáciu Ulzibát v Kladne. Nakoniec sa termín operácie posunul na február 2016. Už ju máme za sebou. Šimonko ju zvládol bez komplikácii. Dva týždne po zákroku sa nemá pohybovať, ale na desiaty deň som ho už nemohla zastaviť. Nemal žiadne bolesti, tak som mu dovolila, že môže štvornožkovať. Nožičky ma viditeľne uvoľnenejšie, ale výsledok sa prejaví naplno až po intenzívnej rehabilitácii, ktorá by mala nasledovať mesiac po zákroku. Cena operácie 2500 €. Sumu 1500 € nám darovali Šimonkovi starí rodičia a 1000 € sme hradili z 2%, ktoré nám zostali z minulého roku.

Rehabilitačné pobyty

Minulý rok sme absolvovali päť pobytov v rehabilitačnom centre v Šoproni. Náklady na pobyt za rok 2015 sme plne hradili z 2% – 3100 € . V Šoproni sme maximálne spokojní, ale tento rok by sme radi vyskúšali centrá na Slovensku. Po operácii máme v pláne absolvovať dvojtýždňový pobyt v Piešťanoch v novom centre Possibilitas /cca.600€/. Ešte nemáme dohodnutý termín, ale dúfam, že sa nám podarí absolvovať pobyt v priebehu apríla. Na máj máme zarezervovaný termín na dva týždne do rehabilitačného centra Renona v Šurovciach. Momentálne ale nemáme dostatok financií na tento pobyt /cca.2500/. V júli ideme prvý krát na trojtýždňový rehabilitačný pobyt do Centra Nadácie Pomoc jeden druhému v Hlohovci /cca.900€/. Od septembra nastupuje Šimon do školy, takže rehabilitačné pobyty na jeseň zatiaľ neplánujeme. Uvidíme, ako nám to bude vychádzať finančne a časovo, ale do konca roka by sme radi absolvovali ešte aspoň jeden týždeň intenzívnych rehabilitácie.

Rehabilitácia

Rehabilitácie pod dohľadom fyzioterapeutov sú už neodmysliteľnou súčasťou Šimonkovho života.
Očné rehabilitácie sa snažíme absolvovať raz za týždeň. Keď začne Šimon chodiť do školy, tak tieto cvičenia už z časového dôvodu nebudeme môcť navštevovať. Mnoho z týchto cvičení sa dá absolvovať doma, ak Vám ich terapeut vysvetlí. Jedno sedenie – 10 €.
Hipoterapiu absolvujeme až tretí rok. Táto terapie je aj pre mňa ako balzam, vďaka ľudom, ktorých stretáme v stajni Plameň. Ale je to pre nás veľmi ďaleko, takže neviem ako dlho budeme ešte chodiť na hipoterapiu. Snažím sa nájsť niečo bližšie domu, ale zatiaľ sa mi nedarí. Cena terapie – 15 €.
Plávanie pribudlo od septembra do nášho zoznamu pravidelných aktivít. Našli sme úžasného pána trénera, ktorý sa Šimonkovi venuje celú hodinu. Po každej hodine vidíme pokrok, takže vieme, že to má zmysel. Cena individuálnej hodiny plávania – 15 €.
Vojtová terapia – k tejto metóde sa opäť vraciame po trojročnej prestávke. Uvidíme ako to budeme zvládať, lebo výsledky sú v prípade ak cvičíte min.3 krát denne. Pri všetkých povinnostiach, ktoré máme, to nebude jednoduché. Cena hodinového cvičenia 15 €.
Fyzioterapia – od apríla budeme cvičiť pod dohľadom novej fyzioteraputky Zuzky. Dúfam, že si so Šimonkom budú rozumieť a naučí ma nové cviky, ktoré nám pomôžu.
Masáž nie je síce námaha, ale po všetkých fyzických aktivitách treba aj relax. Keď je Šimonko zdravý snažíme sa raz do týždňa ísť na masáž.

Zdravotné pomôcky

V Maďarsku sa nám podarilo kúpiť chodítko z druhej ruky v symbolickej sume 20 €. Hneď sme kúpili dve, aby jedno mohlo zostať v škôlke. Pri takejto sume sa neoplatí vybavovať zdravotný poukaz. Hlavne Vám nikto neporadí aké chodítko je vhodné pre Vaše dieťa, takže neviete či pomôcka, na ktorú máte nárok zo zdravotnej poisťovne sa aj využije. Takýchto pomôcok máme doma už niekoľko.
Bycikel pre hendikepované deti sa nám tiež podaril kúpiť z druhej ruky za 300 €. Prestriekali sme ho na modrú /bol ružový/ a Šimonko môže chodiť na prechádzky na bicykli. Tento typ bicykla nám vydrží ešte asi rok. Zatiaľ sa tešíme, že máme novú možnosť pohybu v prírode a zároveň si Šimonko posilňuje nožičky.

 

(ceny sú orientačné, bez vedľajších nákladov)